MADISON – The public will have an opportunity to discuss results of the 2002 deer hunt and the deer population status of Deer Management Units (DMUs) at local public information meetings scheduled across the state.

Department of Natural Resources wildlife managers will discuss deer harvest results by DMU, population estimates, and proposed antlerless quotas for the units, and the historic likelihood of reaching those quotas with the regular nine-day hunting season framework. Meetings may have an initial informational presentation followed by a question and answer session or may be open house style, depending on location.

“We won’t have final harvest quota recommendations by the time of these meetings, but the information the field biologists have will be pretty close,” said Dave Evenson, acting DNR deer and bear ecologist. “From that, we’ll have a pretty good picture as to whether or not a management unit fits the criteria for being recommended to the Natural Resources Board as a Zone-T unit in 2003.”

A DMU is placed in the Zone T season framework if biologists determine that a regular season framework is not likely to bring the unit to within 20 percent of the established population goal for that unit.

Wisconsin is divided into 132 deer management units that allow DNR wildlife biologists to better manage the state’s deer population based on the amount and types of habitat and other conditions relevant to that geographic area.

The listing below includes the DMUs to be discussed and in which counties they are located. Contact the DNR wildlife manager listed for more information specific to the DMU.

February 17, Bayfield and Douglas counties, DMUs 2,3,5,9, Iron River Community Center – U.S. Highway 2, Iron River, 6:30 – 8:30 p.m., Greg Kessler (715) 372-8539 ext. 115

February 17, Rusk County, DMUs 18, 19, 23, 24, Ladysmith High School Cafeteria – 1700 E. Edgewood Ave. Ladysmith, 7 p.m., Mark Schmidt (715) 532-4369

February 18, Barron and Polk counties, DMUs 10, 15, 16, 21, 22, 22A, 23, Turtle Lake High School Cafeteria – 205 Oak St., Turtle Lake, 7 p.m. – 9 p.m., Kevin Morgan (715) 537-5046

February 18, Burnett and Polk counties, DMUs 8, 10, 11, 15, 16, Burnett County Government Center, Room 165 – 7410 Cty. Rd. K, Siren, 6 – 9 p.m., Pete Engman (718) 463-2896

February 18, Florence County, DMUs 40, 50, DNR Natural Resources Center, Lower Level – Hwy. 101, Florence, 7 p.m., Ron Eckstein (715) 365-8999

February 18, Iron County, DMUs 7, 28, 29A, 34, Mercer Community Center – Margaret Street, Mercer, 6:30 – 8:30 p.m., Bruce Bacon (715) 476-7843

February 18, Rock County, DMUs 77A, 77A CWD, Janesville DNR Service Center – 2514 Morse St., Janesville, 2:30 p.m. – 8 p.m., Doug Fendry (608) 743-4835

February 19, Adams, Juneau counties, DMUs 53, 54A, 54B, 54C, 56, Adams County Courthouse, Conference Room A260 – Adams, 7 p.m. – 9:30 p.m., Jim Keir (608) 339-4819

February 19, Southern Ashland, South West Iron, Price counties, DMUs 14, 20, 25, 29A, 30, Park Falls High School Auditorium – 400 9th St. North, Park Falls, 7 p.m., Jack Koch (715) 762-4684 or Ken Jonas (715) 634-9658

February 19, Clark County, DMUs 27, 57B, 58, Greenwood Elementary School – 700 E. Division St., Greenwood, 7 p.m., Michele Windsor (715) 284-1403

February 19, Door, Brown, Manitowoc, Calumet counties, DMUs 63B, 64, 64M, 80A, 80B, 80C, 81, Bay Beach Wildlife Sanctuary – 1660 E. Shore Drive, Green Bay, 4 p.m. – 8 p.m., Jeff Pritzel (920) 755-4985 or Dick Nikolai (920) 832-1804

February 19, Forest County, DMUs 38, 39, 44, Crandon High School Auditorium – Hwy. 8 West, Crandon, 7 p.m., Ron Eckstein (715) 365-8999

February 19, Grant, Richland counties, DMUs 71, 71-CWD, 73A, 73B, 73B-CWD, 73D, 73E, 73E-CWD, Youth Ag. Center – 1916 East Elm St., Lancaster, 2 p.m. – 7 p.m., Ron Lichtie (608) 375-4231

February 19, Iowa and Sauk counties, DMUs 70A-CWD, 70-CWD, 73E-CWD, 75C-CWD, 70D, 75B, Arthur’s Restaurant – E4885 Hwy. 14, Spring Green, Open House 1 p.m. – 8 p.m., formal presentations plus Q&A 3 p.m. – 6 p.m., Bill Ishmael (608) 588-2591

February 19, Jefferson County, DMU 76A, Lake Mills Community Center, 200 Water St., Lake Mills, 6-8 p.m., Charlie Killian (920) 648-3054.

February 19, Taylor County, DMUs 25, 26, 27, 32, Taylor County Multipurpose Building – 845 E. Broadway St., Medford, 7 p.m., Mark Schmidt (715) 532-4369

February 19, Washburn County, DMUs 8, 9, 11, 12, 15, 17, Ag. Research Center – Hwy. 70, Spooner, 6 p.m. – 8 p.m., Nancy Christel (715) 635-4091

February 20, Dunn, Pepin counties, DMUs 22A, 59B, Pepin County Government Center – 740 7th Avenue West, Durand, 2 p.m. – 6 p.m., John Cole or Jess Carstens (715) 232-1517

February 20, Lincoln County, DMUs 32, 52, Lincoln County Sports Club – W5071

Schultz Spur Rd., Merrill, 6:30 p.m., Rich Wissink (715) 536-4502

February 20, Oconto, Shawano, Waupaca, Outagamie counties, DMUs 47, 51B, 62B, 63A, 63B, 65B, Clintonville Community Center – 30 S. Main Street, Clintonville, 4 p.m. – 8 p.m., Kay Brockman-Mederas (715) 526-4226, Dick Nikolai (920) 832-1804, or Paul Samerdyke (920) 787-4686

February 20, Oneida and Vilas counties, DMUs 29B, 31, 34, 35, 36, 37, 38, Oneida County Airport extension meeting room (lower level)- 3375 Airport Rd, Rhinelander, 7 p.m., Linda Winn (715) 358-9207

February 20, Racine, Kenosha, Waukesha, Walworth, Ozaukee, Washington, Milwaukee counties, DMUs 77B, 77C, 77M, Norway Town Hall – 6419 Heg Park Rd., Waterford, 7 p.m. – 10pm, Marty Johnson (262) 884-2391, Jim Jackley (262) 594-6208, or Tom Issac (262) 670-3409

February 22, Wood County, DMUs 53, 56, Sandhill Outdoor Skills Center – Hwy. X, Babcock, 10 am – Noon, Wayne Hall (715) 884-2437

February 22, Dodge, Ozaukee, Milwaukee, Washington, Waukesha counties, DMUs 68B, 69, 69C, 77C, 77D, 77M, University of Wisconsin – Washington County, Room 201 – 400 University Dr., West Bend, 9 am – 12pm, Tom Isaac (262) 670-3409

February 24, Ashland and Bayfield counties, DMUs 3, 6, 7, 14, 28, 78, Ashland Ag. Research Station – U.S. Highway 2, Ashland, 6:30 – 8:30 p.m., Todd Nass (715) 685-2914

February 24, Columbia County, DMUs 67A, 67B, 70B-CWD, 70E-CWD, 70G, 70G-CWD, Carl Fredrick Administration Bldg. Basement Mtg. Room #1 – 400 DeWitt St., Portage, 3 p.m. – 7 p.m., Patrick Kaiser (608) 635-8123

February 25, Chippewa and Eau Claire counties, DMUs 22A, 23, 24, 58, 59B, 59A, DNR Service Center – 1300 West Clairemont Ave., Eau Claire, 7 p.m. – 9 p.m., John Dunn (715) 839-3771

February 25, Dodge County, DMUs 68B, Horicon DNR Service Center – N7725 Hwy. 28, Horicon, 6:30 – 8:30 p.m., Andy Nelson (920) 387-7868

February 25, Douglas County, DMUs 1, 1M, 2, 4, 8, 9, Superior Public Library – 1530 Tower Ave., Superior, 6:30 – 8:30 p.m., Greg Kessler (715) 372-8539 ext. 115

February 24, Fond du Lac and Winnebago counties, DMUs 66, 68A, J.P. Coughlin Center – 625 E. County Road Y, Oshkosh, UW-Extension Meetings Rooms A &B, 6:30 – 8:30 p.m., Mark Randall (920) 424-7896 or Tim Lizotte (920) 424-7886

February 25, Green Lake, Marquette, Waushara, Waupaca counties, DMUs 65A, 65B, 67A, 67B, Neshkoro Elementary School – 114 E. Park St. (Hwy. 73N), Neshkoro, 4 p.m. – 8 p.m., Jim Holzwart (920) 361-3149 or Paul Samerdyke (920) 787-4686

February 24, Jackson and Trempealeau counties, DMUs 55, 59C, Hixton American Legion, 7 p.m., Michele Windsor (715) 284-1403 or Dave Linderud (608) 685-6222

February 25, Marinette, Oconto, Southern Forest counties, DMUs 41, 44, 45, 49A, 49B, 50, 51A, 51B, 63B, Crivitz Village Hall – 800 Henriette Ave., Crivitz, 4 p.m. – 8 p.m., John Huff (715) 582-5047 or Aaron Buchholz (715) 856-9160

February 25, Portage County, DMUs 57C, 62A, Portage County Courthouse Annex, Conference room #1 – 1462 Strongs Ave., Stevens Point, 6 p.m. – 8 p.m., Greg Dahl (715) 421-7818

February 25, St. Croix, Pierce counties, DMUs 60A, 60B, 60M, Peace Lutheran Church – 2084 Co. Rd. N, Baldwin, 7 p.m., Kris Belling (715) 684-2914 ext. 112

February 26, Buffalo, Trempealeau and Pepin counties, DMU 61, 7:30 p.m., third floor County Board Room, Buffalo County Courthouse, 407 S. 2nd. St. Alma. The meeting will be in the and will start at 7:30 PM. Dave Linderud (608) 685-6222.

February 26, Dane County, DMUs 76, 76M, Oregon Public Library – 256 Brook St., Oregon, 6 p.m. – 7 p.m., Maureen Rowe (608) 275-3331

February 26, Green, Lafayette, Southern Iowa counties, DMUs 75A-CWD, 75B-CWD, 75C-CWD, 75D-CWD, RFS Center – Hwy. D, Darlington, 7 p.m. – 8:30 p.m., Bruce Folley (608) 743-4831

February 26, Langlade County, DMUs 42, 43, Langlade County Fair Grounds – Hwy. 45 Antigo, Clover Room of the Multi-purpose Building, 6:30, Rich Wissink (715) 536-4502

February 26, Marathon County, DMUs 57, 57A, 33, 46, 62A, Marathon County Extension Building – 212 River Drive, Wausau, 6 p.m. – 8 p.m., Rick Weide (715) 359-6405

February 26, Sawyer County, DMUs 13, 18, 19, 20, Winter School Auditorium – Hwy. W, Winter, 6:30 p.m. – 8:30 p.m., Laine Stowell (715) 634-9659 Ext. 3527

February 27, Dodge and Jefferson counties, DMU 76A, Lake Mills Community Center – 200 Water St., Lake Mills, 6 p.m. – 8 p.m., Charlie Killian (920) 648-3054

February 27, Crawford, La Crosse, Monroe, Vernon counties, DMUs 59D, 59M, 71, 72, 74A, 74B, Bekkum Memorial Library, Westby Community Room – 206 N. Main Street, Westby, 3 p.m. – 8 p.m., Dave Matheys (608) 637-3938 or Pat Beringer (608) 785-9992

February 27, Sheboygan, Fond du Lac, Ozaukee, Washington counties, DMUs 69, 77M, Plymouth City Hall, Assembly Hall – 128 Smith St., Plymouth, 7 p.m., Dale Katsma (920) 892-8756